-Biserica este constriuta in 1865

-In parohia noastra au pastorit urmatorii preoti : Preotul Ioan Duhovnicul (1856-1900) , preotul Ioan Voiculescu (1900-1937) , preotul Ioan Sandulescu (1937-1977) preotul Ieseanu Vicentiu (1978-1992)

-Din 1992 pana astazi pastoreste preotul Militaru Mihail

-Parohia noastra desfasoara conform recomandarilor patriahiei programele: Hristos Impartasit copiilor si Masa Bucurie
 -Comuna banesti este atestata documentar la Vama Brasov in 1503
 -Vechea asezare a satului Banesti numita Silistea a fost distrusa in 1241 de catre tatari
 -O descoperire arheologica din 1997 ne arata ca Banestiul era o zona preferata chiar din timpul dacilor (pentru detalii consulta monografia comunei banesti )

Masa bucuriei

Hristos impartasit copiilor

Ce e mai frumes decat sa iti petreci timpul invatand pe cei mici despre Cuvantul lui Dumnezeu ... ,,Hristos impartasit copiilor'' aceasta activitate pune pe micutii copilandri sa nu mai stea si sa-si strice ochiii stand in calculator , televizor ... deasemenea  se organizeaza si excursii

Excursie la  Manastirea Dealu

Excursie la Turnul Chindiei

Binenteles facem mult mai multe activitati (de Craciun infiintam un cor si mergem cu colindul prin tot satul , ii invatam despre dragostea de patrie , istoria banestiului si multe altele ) important e ca sa se simta ei bine si sa fie atrasi cat mai mult pe calea bisericii .

Make a Free Website with Yola.